Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Piątek za 2023 r.
Podstawa prawna przygotowania Analizy.Zgodnie z zapisami art. 9tb ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 399) Burmistrz sporządza analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi.
Analiza podlega publicznemu udostępnieniu na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Piątku.
Analiza sporządzana jest na podstawie sprawozdań złożonych przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, podmioty prowadzące punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz rocznego sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania opadami komunalnymi oraz innych dostępnych danych wpływających na koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Na podstawie art. 6c ww. ustawy, Gminy zobowiązane są do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Gmina Piątek nie przejęła obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
W 2023 roku usługę w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Piątek świadczyła Firma PreZero Service Centrum Sp. z o.o. ul. Łąkoszyńska 127, 99-300 Kutno. W/w firma dostarczała do dalszego przetwarzania zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania i pozostałości z mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów przeznaczonych do składowania – do Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Krzyżanówku.
Firma PreZero Service Centrum Sp. z o.o. świadczyła usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w następujący sposób:
1) bezpośrednio od właścicieli nieruchomości zamieszkałych odbierała następujące frakcje odpadów komunalnych oraz bioodpadów:a) zmieszane odpady komunalne oraz bioodpady nie rzadziej niż:
- z zabudowy jednorodzinnej – 1 raz w miesiącu w okresie od listopada do marca; co dwa tygodnie w okresie od kwietnia do października,
- z zabudowy wielorodzinnej i wielolokalowej – 1 raz w tygodniu,
- z obiektów użyteczności publicznej – 1 raz w miesiącu,
- z ogródków działkowych i rekreacyjnych – 1 raz w miesiącu w okresie od 1 marca do 31
października, 1 raz w pozostałym okresie,
- z innych nieruchomości – 1 raz w miesiącu,
- z koszy ulicznych – 1 raz w tygodniu,
b) selektywnie zbierane odpady komunalne: papier, szkło, tworzywa sztuczne i odpady wielomateriałowe nie rzadziej niż:
- z zabudowy jednorodzinnej – 1 raz w miesiącu,
- z zabudowy wielorodzinnej i wielolokalowej – 1 raz na 2 tygodnie,
- z obiektów użyteczności publicznej – 1 raz w miesiącu,
- z ogródków działkowych i rekreacyjnych oraz – 1 raz na 2 miesiące w okresie od 1 marca do 31 października , 1 raz w pozostałym okresie,
- z innych nieruchomości – 1 raz na 2 miesiące,
c) odpady wielkogabarytowe i zużyte opony z zabudowy jednorodzinnej odbierane były przez przedsiębiorcę 1 raz w roku;
2) dodatkowo mieszkańcy mogli na własny koszt dostarczyć następujące frakcje odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych:
a) papier,
b) metal,
c) tworzywa sztuczne,
d) szkło,
e) odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
f) bioodpady,
g) odpady niebezpieczne,
h) przeterminowane leki i chemikalia,
i) odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
j) zużyte baterie i akumulatory,
k) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
l) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
m) zużyte opony,
n) odpady budowlane i rozbiórkowe,
o) odpady tekstyliów i odzieży,
do miejsca wskazanego przez gminę.
Ponadto selektywne zbieranie i odbieranie odpadów komunalnych odbywa się w następujący sposób:
1) Selektywna zbiórka odpadów komunalnych w zakresie frakcji: tworzywo sztuczne (plastik), szkło, jest prowadzona przez właścicieli nieruchomości, którzy sami dostarczają te odpady do pojemników zbiorczych zlokalizowanych w 30 miejscach publicznych (punktach gniazdowych) na terenie gminy.
2) Selektywna zbiórka odpadów komunalnych następujących frakcji: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, bioodpady, odpady niebezpieczne, przeterminowane leki i chemikalia, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady budowlane i rozbiórkowe, odpady tekstyliów i odzieży, winna być prowadzona w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W 2023 roku Gmina Piątek takiego punktu nie posiadała. Wobec powyższego jednorodne ilości w/w odpadów mogły być dostarczane do Sortowni Odpadów Opakowaniowych: PreZero Service Centrum Sp. z o.o. ul. Łąkoszyńska 127 w Kutnie w godz. 700 – 1500 od poniedziałku do piątku, za okazaniem dowodu opłaty za śmieci.Odpady budowlane i rozbiórkowe, to drobne odpady pochodzące z remontów budynków lub lokali, na które nie wymaga się pozwolenia na budowę lub zgłoszenia prowadzenia robót budowlanych, dostarczane były przez mieszkańców do miejsc wskazanych przez Gminę celem
dalszego wykorzystania m.in. do utwardzania dróg lokalnych. Nie były odbierane odpady pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej.
3) Selektywna zbiórka przeterminowanych leków prowadzona jest również w punktach aptecznych.
4) Selektywna zbiórka zużytych baterii prowadzona jest również w wyznaczonych punktach na terenie gminy, takich jak: szkoły, wybrane sklepy itp.
5) Selektywna zbiórka mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych opon, prowadzona była także poprzez mobilny punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych 1 raz w roku, w miejscu ich wytworzenia a także była zapewniona możliwość dowiezienia w miejsce stacjonarne wskazane przez Gminę.
6) Selektywnie zebrane odpady zielone mogą być dostarczone przez właścicieli nieruchomości do miejsca wskazanego przez gminę. Zebrane odpady ulegające biodegradacji oraz odpady zielone mogą być zagospodarowane także we własnym zakresie przez właścicieli nieruchomości w kompostownikach przydomowych. Odpady zielone to stanowiące części roślin odpady komunalne pochodzące z pielęgnacji terenów zieleni oraz targowisk, z wyjątkiem odpadów pochodzących z czyszczenia ulic i placów (...)
metryczka
Wytworzył: Krzysztof Menes (29 listopada 2024)
Opublikował: Jacek A. Michalski (29 listopada 2024, 12:35:17)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 18